Povinné ručení kalkulačka
Srovnání nabídek online pojištoven. Výběr toho nejlevnějšího pojištění.
Uzavření ihned a online včetně bonusů a zelené karty.

Povinné ručení online
Porovnání povinného ručení. Výběr do několika minut.
Jednoduchý online formulář.

Havarijní pojištění vs povinné ručení


Havarijní pojištění vs povinné ručení

I když se obě tato základní pojištění týkají vozidel, mají v podstatě úplně jiné pole působnosti. Řidiči si je často pletou, zběsile uzavírají havarijní pojištění, i když pak třeba ani nevědí, co od něj mají očekávat. Hned na úvod si tak vysvětlíme základní rozdíl na modelovém příkladu. Pokud se dostanete do dopravní nehody, kterou zaviníte a způsobíte škodu jak sobě, tak druhé osobě, má pochopitelně druhá osoba právo vymáhat na vás náhradu. Tu pokryje povinné ručení, které musíte právě kvůli těmto situacím ze zákona mít. Nicméně už nemyslí na to, že vy budete mít teď třeba rozbité a nepojízdné auto. To vám pak proplatí jedině havarijní pojištění, i když to není jediná věc, kterou umí.

Polemizovat o tom, kdy má význam zřizovat havarijní pojištění je lehce bezpředmětné – musíte ho mít vždy, než vůbec vyjedete na silnici, jinak se dopouštíte trestného činu. Jeho velkou výhodou je, že za vás za poměrně malé roční poplatky (v první řadě záleží na výkonu auta) uhradí škody, které uděláte jiným osobám. Naopak, pokud vás někdo nabourá a budete v tom nevinně, zaplatí se vám auto také. Nicméně se především u nových automobilů vyplatí uzavřít i havarijní pojištění. To umí nejen věci zmíněné v úvodu, ale ještě často obsahuje například pojištění proti vandalismu, pro případ živelné katastrofy, pojištění pouze čelního skla apod. Pokud bydlíte na lehce problematickém sídlišti a parkujete váš vůz před domem, určitě by se vám havarijní pojištění mohlo hodit.

Zároveň je ale dobré uvážit, zda má vaše auto takovou reálnou hodnotu, že se vám vyplatí havarijní pojištění platit. Obvykle se setkáte s hranicí, že za auta starší než pět let nemá smysl platit. Pokud budete mít pouze povinné ručení, prakticky se nic neděje, akorát riskujete, že v případě nehody budete škody na svém voze platit sami. Když si ale k povinnému ručení uzavřete u stejné pojišťovny i havarijní pojištění, získáte některé velké výhody, cenové úlevy, asistenční služby apod., což už stojí za zvážení. Vše si ale před tím důkladně propočítejte.

Obvykle je však ve hrazení škody sám majitel vozu zainteresován svou spoluúčastí, jelikož je tento druh pojištění často právě na procentní spoluúčasti založen pojištění vozidel.

Další články

Havarijní pojištění vs povinné ručení
Havarijní pojištění vs povinné ručení

I když se obě tato základní pojištění týkají vozidel, mají v podstatě úplně jiné pole ....

Seznam pojištoven
Seznam pojištoven

U nás na Českém a Slovenském trhů působí velké množství pojištoven a pojištovácích s....

Povinné ručení online
Povinné ručení online

V poslední době se rozmáhá nová vlna sjednávání povinného ručení a to pohodlně, online....

Novinky & Internet

Články & Internet